Czym jest ozon i ozonowanie?

Ozon jest to rodzaj tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Naturalnie występuje wysoko w stratosferze natomiast na powierzchni Ziemi jest związkiem bardzo nietrwałym dlatego zwykle generowany jest sztucznie.

W Polsce metoda ozonowania nie jest jeszcze dobrze znana gdyż jest stosowana od niedawna. Choć w ostatnim czasie przez potrzebę częstej dezynfekcji koronawirusa staje się coraz popularniejsza. Technika ozonowania w dezynfekcji jest standardem w profesjonalnych zastosowaniach jednak jako usługa dla osób prywatnych dopiero się rozwija. Bowiem nie ma w społeczeństwie jeszcze wiedzy na temat możliwości ozonu. W dzisiejszych trudnych czasach epidemii ozonowanie praktykuje się głównie do odkażania korona-wirusa SARS-CoV-2 i zmniejszania roznoszenia patogenu COVID-19.

W trakcie ozonowania wprowadza się do dezynfekowanego wnętrza naturalny a także niezwykle silny dezynfektant występujący w formie gazowej, którym jest 03 ozon. Ozon wytwarzany jest z wykorzystaniem  umieszczonych w lokalu generatorów ozonu. Ozonatory te wykorzystują tlen z powietrza i łączą go w trójcząsteczkowy tlen czyli Ozon. Zabieg ozonowania wykorzystuje silne właściwości utleniające tego gazu. Dzięki temu wirusy, bakterie oraz inne zanieczyszczenia napotykając na cząsteczki ozonu zachodzą z nimi w reakcję ulegają rozpadowi. W związku z tym, że ozon jest substancją nietrwałą ulega samo rozkładowi w ciągu kilku godzin i pozostaje po nim wyłącznie czysty tlen bez żadnej szkodliwej chemii.  W zawiązku ze swoją gazową formą ozon dociera wszędzie i penetruje nawet najdalsze zakamarki pomieszczeń.  Ważnym atutem jest to, że jest on neutralny dla środowiska a wykorzystany w pomieszczeniach nie wpływa negatywnie na pozostawione tam przedmioty takie jak papierowe dokumenty czy elektronika. Zakres działania ozonu: wirusy, grzyby, bakterie beztlenowe, zarodniki przetrwalnikowe bakterii, pierwotniaki, alergeny.

Ozon wciąż pozostaje jednym z najsilniejszych naturalnych ludzkości utleniaczem. Ozonowanie jest bardzo pewnym i zdrowym sposobem dezynfekcji pomieszczeń  z wykorzystaniem gazu O3.  Są także inne zastosowanie ozonu, jest on użyteczny także w niwelowaniu intensywnych niemiłych zapachów takich jak np. swąd po pożarze. Ponadto wykorzystując ozonowanie powietrza jesteśmy w stanie usunąć z powietrza toksyczne substancje takie jak np. aldehydy a także wykonać neutralizację alergenów w otoczeniu domowym. Można też  wykorzystać ozonowanie do przyśpieszenia usunięcia niezdrowych pozostałości po remontach mieszkań.